Niezwykła historia krzesła
Niezwykła historia krzesła

Historia krzesła jest tak długa, jak historia stylów urządzania wnętrz. Na przestrzeni wieków zmieniał się nasz zmysł estetyczny i pomysły na to, jak powinno wyglądać dobrze zaprojektowane wnętrze. Projektanci krzeseł musieli więc zacząć nadążać za zmianami, aby ten istotny element wyposażenia naszych domów trafiał w zmieniające się gusta i upodobania.

Z klasztoru pod strzechy

Zanim krzesło wkroczyło dumnie na salony, było skromnym wyposażeniem klasztornych celi. Zakonnicy wykorzystywali je pewnie podczas pisania i czytania, a być może też podczas modlitwy. Dobre wynalazki jednak zawsze wcześniej czy później zyskują popularność, dlatego dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić jakiekolwiek wnętrze użytkowe, w którym nie byłoby krzeseł. Niezbędne są nie tylko w domu, ale też w biurach, poczekalniach, na dworcach czy lotniskach. Chociaż trudno w to uwierzyć, to krzesła „pod strzechy” trafiły w XVI wieku, a do powszechnego użytku weszły dopiero w XIX wieku. Dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić nawet najskromniej urządzonego mieszkania, w którym nie byłoby krzeseł. Zanim nasze salony zaczęły zdobić krzesła plastikowe nowoczesne, wykonywano je przede wszystkim z drewna. Od zawsze jednak było ono sprzętem nie tylko praktycznym, ale też takim, który inspirował artystów. Krzesła produkowane przed laty, a nawet przed wiekami, były często bogato zdobione. Do tej pory cieszą się dużą popularnością wśród miłośników stylu klasycznego czy retro. Pierwowzorem najzwyklejszego nawet krzesła był tron – siedzenie było przywilejem biskupów i innych wysoko postawionych osób. Obserwując to, jak na przestrzeni wieków zmieniało się krzesło, które przeszło niejedną metamorfozę, możemy zauważyć, jak ewoluowało nasze podejście do aranżacji wnętrz. Krzesła tapicerowane nowoczesne przy tych sprzed lat wyglądałyby z pewnością bardzo skromnie. Z kolei my, współcześnie żyjący, uznalibyśmy te dawne za przestylizowane. W starożytnym Egipcie na potrzeby faraonów wytwarzano krzesła, których wygodne siedziska i oparcia były wykonywane z trzciny lub ze skóry. Bogato zdobione nogi miały często kształt zwierzęcych łap – najczęściej lwich.

Wystarczy spojrzeć na przykład na współcześnie produkowane krzesła plastikowe glamour, aby przekonać się, jak długą drogę przeszedł ten praktyczny mebel.

Od rękodzieła do nowej formy

Kiedyś wyrobem krzeseł parali się rzemieślnicy, dzięki czemu każdy egzemplarz był nieco inny. Dzisiaj ich wyglądem zaprzątają sobie głowy przede wszystkim projektanci, którzy stale szukają nowych form czy eksperymentują, łącząc różne materiały. Dzięki ich kreatywności i pomysłowości możemy we własnych mieszkaniach mieć krzesła tapicerowane na złotych nogach, które są nowoczesne, ale jednocześnie nawiązują do najlepszych wzorców z przeszłości. Przez długie lata krzesła były przedmiotem zainteresowania projektantów, którzy pracowali nad tym, aby je udoskonalić i sprawić, by były coraz wygodniejsze. Współcześnie designerzy również poświęcają im sporo uwagi, ale nie tylko ze względów praktycznych – na rynek trafiają bowiem krzesła, które są nie tylko komfortowe, ale też zachwycają wyglądem. Designerskie krzesło muszelka w kolorze butelkowej zieleni, to model, który w niczym nie przypomina tradycyjnych krzeseł sprzed lat. Zarówno jego forma, kolory, jak i materiał, z którego zostało wykonane, są nowatorskie i osadzone mocno w obowiązujących trendach. Projektanci tych wdzięcznych mebli z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i w kolejnych latach zaskoczą nas modelami krzeseł, które jeszcze nikomu się nie śniły.

Czas na plastik

Obserwując to, jak na przestrzeni lat zmieniają się modele krzeseł, zyskujemy wiedzę o obowiązujących w architekturze wnętrz trendach. Trudno wyobrazić sobie nowocześnie urządzone wnętrze bez krzeseł, które będą do niego idealnie dopasowane. Tym, co odróżnia współcześnie produkowane krzesła od tych popularnych przed wiekami, jest ich lekkość. Kiedyś krzesła, wykonywane głównie z drewna, przypominały często ciężką zdobioną skrzynię, do której ktoś dorobił solidne nogi. Dzisiaj liczy się to, aby krzesło było lekkie, poręczne, łatwe do przestawienia. 

Te cechy mają m.in. krzesła kubełkowe – szare lub w wielu innych kolorach, które, mimo że są niewielkie, mają wygodne tapicerowane siedzisko i oparcie. Ten model krzesła jest uniwersalny – idealnie pasuje zarówno do salonu, jak i kuchni czy sypialni. W historii zasłynęły krzesła w stylu Ludwika XIV, które były sporych rozmiarów, ciężkie i bogato zdobione. Choć zachwycamy się nimi do dziś, wolimy je oglądać w zamkach czy w muzeach niż wyposażać w nie własne domy. Na przestrzeni wieków krzesła nie tylko stawały się coraz lżejsze i mniejsze, ale także mniej zdobne. Gdy zaczęto produkować tworzywa sztuczne, to kwestią czasu było, kiedy zostaną one wykorzystane do wyrobu krzeseł. Dziś krzesła plastikowe nowoczesne zdobią wiele wnętrz. Pasują zarówno do stylu glamour, jak i industrialnego czy do mieszkań urządzonych eklektycznie.

Jednym z najsłynniejszych w historii krzeseł było także krzesło… elektryczne. Ale spuśćmy na nie zasłonę milczenia.

do góry

Krzesła Design © 2024

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl